Zanieczyszczenie powietrza jest wciąż narastającym problemem, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. Rosnąca emisja spalin powoduje, że w powietrzu unosi się coraz więcej szkodliwych gazów i toksyn, które bardzo negatywnie wpływają na zdrowie. W niektórych miastach unoszący się smog powoduje pogorszenie się widoczności.

Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że według ubiegłorocznego raportu Komisji Europejskiej wśród 10 miast Unii z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem aż 6 leży w Polsce.

d

Holenderski artysta Daan Roosegaarde zaprojektował wynalazek, który ma poprawić jakość życia.

asd

Smog Free Tower to ogromnych rozmiarów jonizator powietrza w kształcie kolumny. Mechanizm znajdujący się wewnątrz ma za zadanie zasysać rozpylone zanieczyszczenia i  je odfiltrowywać.

aaaaaaaaaaa

To jednak nie wszystko. Efektem działania sprzętu ma być nie tylko czystsze powietrze.

fgfg

Z zebranych cząstek smogu Roosegaarde tworzy biżuterię. Zanieczyszczenia zostają sprasowane pod dużym ciśnieniem, tworząc kostkę, którą można wykorzystać , jako kamień ozdobny. Do wykonania którego wystarczają zanieczyszczenia odfiltrowane ze 1000 metrów sześciennych powietrza. W ten sposób powstają pierścionki i spinki do mankietów.

ds

Smog Free Tower oczyszcza 30 tys. metrów sześciennych powietrza na godzinę i sprawi,a że w jego okolicy powietrze jest o 75 proc. czystsze. Oczywiście jak przystało na tego typu projekt, wewnątrz konstrukcji znajduje się  turbina wiatrowa, dzięki czemu urządzenie samodzielnie wytwarza energię niezbędną do oczyszczenia powietrza.

gd

Wieża stanęła w jednym z parków w Rotterdamie czyniąc go jednym z bardziej przyjaznych miejsc na spacer lub piknik.

Źródło : https://www.kickstarter.com
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułŁAWKA XXI WIEKU
Następny artykułPOWSTAŁA SPÓŁKA ELECTROMOBILITY POLAND
Krzysztof Stawnicki
Redaktor Naczelny Magazynu OZEON. Wydawca, animator i menedżer, inicjator oraz realizator licznych projektów biznesowych. Pomysłodawca Nagrody za propagowanie OZE, przyznawanej od 2012 roku przez Fundację Ośrodek Wspierania Ekologii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ